  • CMR06F122GODP
CMR06F122GODP
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F122GODP
HK JDW NO:
192-CMR06F122GODP
Package:
Radial
Datasheet:
CMR06F122GODP
Description:
CMR Series 1200pF Mica Capacitor ±2% Bulk -55°C~125°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F122GODP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    0.661Lx0.220W 16.80mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6622
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • Length
    16.8mm
  • Width
    5.6mm