  • CMR06F471GODR
CMR06F471GODR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F471GODR
HK JDW NO:
192-CMR06F471GODR
Datasheet:
CMR06F471GODR
Purchasing and Inquiry
CMR06F471GODR Overview
Despite its size/dimension being 0.642Lx0.201W 16.30mmx5.10mm, it guarantees high reliability.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 500V in order to achieve maximum efficiency.This part is set with a 70 ppm/°C temperature coefficient.A voltage - Rated of 500V applies to this electronic part.If the device is operating, leave it at -55°C~125°C at all times.
CMR06F471GODR Features
its size/dimension is 0.642Lx0.201W 16.30mmx5.10mm
a 70 ppm/°C temperature coefficient
a voltage rating of 500V
CMR06F471GODR Applications
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
  • MRI Coils
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • RF Power Amplifiers
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • RF Instruments
  • RF Medical Equipment
  • Plasma generators
  • CATV
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F471GODR
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.642Lx0.201W 16.30mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    70 ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Depth
    5.1mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6420
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.3mm