  • CPR101K800KE10
CPR101K800KE10
advertisement
Manufacturer No:
CPR101K800KE10
HK JDW NO:
873-CPR101K800KE10
Package:
Radial
Datasheet:
CPR101K800KE10
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
CPR101K800KE10
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Operating Temperature
    -65°C~225°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    CPR
  • Size / Dimension
    1.888Lx0.375W 47.96mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1.8kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Fireproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Spacing
    35.05mm
  • Height
    9.144mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm