  • CPW3-1700-S025B-WP
CPW3-1700-S025B-WP
advertisement
Manufacturer No:
CPW3-1700-S025B-WP
Manufacturer:
Cree/Wolfspeed
HK JDW NO:
163-CPW3-1700-S025B-WP
Package:
Die
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 2V @ 25A -55°C~175°C 100μA @ 1700V Tray Die Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CPW3-1700-S025B-WP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    39 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Die
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Z-Rec®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1700V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2V @ 25A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1700V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.7kV
  • Average Rectified Current
    25A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    2250pF @ 0V 1MHz