  • CQ218-45M
CQ218-45M
advertisement
Manufacturer No:
CQ218-45M
HK JDW NO:
154-CQ218-45M
Package:
TO-218-3
Datasheet:
Description:
TRIAC 45A 600V TO-218
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CQ218-45M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CQ218-45M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-218-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • RMS Current (Irms)
    45A
  • Hold Current
    80mA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    300A @ 100Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    45A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V