  • CR4211S-150
CR4211S-150
advertisement
Manufacturer No:
CR4211S-150
HK JDW NO:
173-CR4211S-150
Datasheet:
CR4211S-150
Purchasing and Inquiry
CR4211S-150 Overview
CR4211S-150 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: Self Powered
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 150A
Module Package
CR4211S-150 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR4211S-150 Current Sensors applications.
  • Power supplies for welding applications
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Continuity
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Power factor correction
  • OEM Current Sensing
  • General purpose inverters
  • DC and AC power monitoring
  • Overcurrent Detection
  • Electrical drives
Step5Bar-code shipping tag
CR4211S-150
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2014
  • Series
    CR4200
  • Voltage - Supply
    Self Powered
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    50Hz~400Hz
  • Output
    Ratiometric, 0 V ~ 10 V
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    150A