  • CR4260-40
CR4260-40
advertisement
Manufacturer No:
CR4260-40
HK JDW NO:
173-CR4260-40
Datasheet:
CR4260-40
Purchasing and Inquiry
CR4260-40 Overview
CR4260-40 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: 0°C~60°C
2 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Transformer w/Conditioning
Supply Voltage: 24V
Frequency: 50Hz~400Hz
Sensing Current: 40A
Module Package
CR4260-40 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR4260-40 Current Sensors applications.
  • General purpose inverters
  • Static converters for for DC motor drives
  • Mobile applications
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Proving Switch
  • Power supplies for welding applications
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Power factor correction
  • Static converters for DC motor drives
  • DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
CR4260-40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CR4260-40.
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2013
  • Series
    CR4200
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    50Hz~400Hz
  • Output
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
  • Number of Channels
    2
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Current - Sensing
    40A