  • CR70U-040
CR70U-040
advertisement
Manufacturer No:
CR70U-040
HK JDW NO:
154-CR70U-040
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
CR70U-040
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 70A -65°C~175°C 25μA @ 400V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
CR70U-040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    1
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 70A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    70A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    70A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    75ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    400V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    800A