  • CRCW12181R62FNTK
CRCW12181R62FNTK
advertisement
Manufacturer No:
CRCW12181R62FNTK
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CRCW12181R62FNTK
Package:
1218
Datasheet:
CRCW12181R62FNTK
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1.62Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CRCW12181R62FNTK
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    1218
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1.62Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C