  • CRT12-3BK-100
CRT12-3BK-100
advertisement
Manufacturer No:
CRT12-3BK-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
HK JDW NO:
197-CRT12-3BK-100
Package:
100
Datasheet:
CRT12-3BK-100
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100'
Step5Bar-code shipping tag
CRT12-3BK-100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    PTFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    -90°C~200°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2002
  • Series
    MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -90°C
  • Color
    Black
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    15kV
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/25
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.162 (4.11mm)
  • Insulation Diameter
    4.1148 mm