  • CRV16-00-502
CRV16-00-502
advertisement
Manufacturer No:
CRV16-00-502
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-CRV16-00-502
Package:
Datasheet:
CRV16-00-502
Description:
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRV16-00-502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    CRV16
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M6 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.197 (5.00mm)
  • Rotation
    260°
  • Size - Body
    Round - 0.638Dia x 0.264 H 16.20mmx6.70mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.591 15.00mm