  • CSICD10-1200 BK
CSICD10-1200 BK
advertisement
Manufacturer No:
CSICD10-1200 BK
HK JDW NO:
154-CSICD10-1200 BK
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 10A -55°C~175°C 250μA @ 1200V Bulk TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CSICD10-1200 BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    500pF @ 1V 1MHz