  • CSR0603FKR100
CSR0603FKR100
advertisement
Manufacturer No:
CSR0603FKR100
HK JDW NO:
762-CSR0603FKR100
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CSR0603FKR100
Description:
FIXED RESISTOR CSR Series, Thick Film, 100mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1089
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CSR0603FKR100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CSR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm