  • CSR91B286KR
CSR91B286KR
advertisement
Manufacturer No:
CSR91B286KR
HK JDW NO:
417-CSR91B286KR
Description:
28μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0015mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR91B286KR
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    28μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Leakage Current
    0.0015mA
  • Diameter
    5.26mm
  • Length
    24.26mm