  • CSR91C117KM
CSR91C117KM
advertisement
Manufacturer No:
CSR91C117KM
HK JDW NO:
417-CSR91C117KM
Description:
110μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Bulk Metal
Step5Bar-code shipping tag
CSR91C117KM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    110μF
  • Military Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Diameter
    9.55mm
  • Length
    39.37mm