  • CT79395X0125A2
CT79395X0125A2
advertisement
Manufacturer No:
CT79395X0125A2
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CT79395X0125A2
Package:
Axial
Datasheet:
CT79395X0125A2
Description:
3.9μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (WET) 0.001mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
CT79395X0125A2
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Series
    CT79
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    STANDARD: CECC-30202
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.9μF
  • Packing Method
    TRAY, PLASTIC
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    125V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    495mA
  • Tan Delta
    0.035
  • Dissipation Factor
    3.5 %
  • Diameter
    4.958mm
  • Length
    13.08mm