  • CTLSH1-40M832DS TR
CTLSH1-40M832DS TR
advertisement
Manufacturer No:
CTLSH1-40M832DS TR
HK JDW NO:
154-CTLSH1-40M832DS TR
Package:
8-TDFN Exposed Pad
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A -65°C~150°C 200μA @ 40V Tape & Reel (TR) 8-TDFN Exposed Pad Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
CTLSH1-40M832DS TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TDFN Exposed Pad
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Capacitance @ Vr, F
    50pF @ 4V 1MHz