  • CTX68-2A-R
CTX68-2A-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX68-2A-R
Manufacturer:
Coiltronics
HK JDW NO:
6793-CTX68-2A-R
Package:
Metal
Step5Bar-code shipping tag
CTX68-2A-R
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    1.360777g
  • Published
    2012
  • Tolerance
    25%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    342mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    11.43mm
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    68 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Current
    540mA
  • Max DC Current
    1.29A
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    342mOhm
  • Inductance - Parallel
    66.44 μH
  • Inductance - Series
    265.8 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    1.367Ohm
  • Height
    5.969mm
  • Length
    11.43mm
  • Width
    11.43mm