  • CUA-41-70120
CUA-41-70120
advertisement
Manufacturer No:
CUA-41-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-CUA-41-70120
Package:
Datasheet:
CUA-41-70120
Description:
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 1Ohm Plain Case
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CUA-41-70120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Function
    On-Delay
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 277VAC
  • Delay Time
    Fixed, 120 Sec
  • Timing Adjustment Method
    Fixed
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Socketable
  • Published
    2003
  • Series
    CU
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    120VAC