  • CV201210-8R2K
CV201210-8R2K
advertisement
Manufacturer No:
CV201210-8R2K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CV201210-8R2K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CV201210-8R2K
Description:
FIXED IND 8.2UH 15MA 1.1 OHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CV201210-8R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CV201210
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    15mA
  • Inductance
    8.2μH
  • Test Frequency
    4MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Max DC Current
    15mA
  • Frequency - Self Resonant
    26MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    45 @ 4MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Height
    1.25mm
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm