  • CVCO55CC-2767-2825
CVCO55CC-2767-2825
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55CC-2767-2825
HK JDW NO:
198-CVCO55CC-2767-2825
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 2796MHZ 0.5-11.5V 12.7X12.7
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55CC-2767-2825
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    8V
  • Frequency
    2.825GHz
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Load Capacitance
    10pF
  • Frequency Range
    2767MHz~2825MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    2796MHz
  • Icc Max
    40mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -110
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -20
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~11.5V
  • Power (dBm)
    5 ±2
  • Pushing (MHz/V)
    2
  • Height
    0.220 5.59mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C