  • CVCO55CW-0500-1000
CVCO55CW-0500-1000
advertisement
Manufacturer No:
CVCO55CW-0500-1000
HK JDW NO:
198-CVCO55CW-0500-1000
Package:
16-QFN, Variant
Description:
VCO 750MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM
Step5Bar-code shipping tag
CVCO55CW-0500-1000
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    CVCO55
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    12V
  • Frequency
    1GHz
  • Max Supply Voltage
    12.6V
  • Min Supply Voltage
    11.4V
  • Load Capacitance
    120pF
  • Frequency Range
    500MHz~1000MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    750MHz
  • Icc Max
    20mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -104
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -5
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~18V
  • Power (dBm)
    7 ±3
  • Pushing (MHz/V)
    2
  • Height
    0.150 3.81mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm