  • CW160808-68NJ
CW160808-68NJ
advertisement
Manufacturer No:
CW160808-68NJ
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CW160808-68NJ
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CW160808-68NJ
Description:
Fixed Inductors 68nH 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CW160808-68NJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Alumina
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Conductor Material
    Copper
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    CW160808
  • Size / Dimension
    0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    600mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    68nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    340mOhm
  • Current
    280mA
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • DC Current
    600mA
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm