  • CWR-140-20-0203
CWR-140-20-0203
advertisement
Manufacturer No:
CWR-140-20-0203
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-CWR-140-20-0203
Package:
Datasheet:
CWR-140-20-0203
Description:
CONN IDC 20POS W/CVR LIP TIN PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CWR-140-20-0203
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    CWR
  • Feature
    Closed End, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Ribbon Cable
  • Number of Positions
    20
  • Color
    Blue
  • Number of Rows
    4
  • Pitch
    1.27mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    28-30 AWG, Stranded or Solid
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Cable Pitch
    0.050 1.27mm
  • Board-Side Pitch
    0.200 5.08mm