  • CWR09KC106KA
CWR09KC106KA
advertisement
Manufacturer No:
CWR09KC106KA
HK JDW NO:
66-CWR09KC106KA
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
CWR09KC106KA
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • JESD-609 Code
    e0
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/4
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2611
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    120mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1400 mΩ
  • Height
    2.79mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    2.79mm