  • CWR09NB105KB
CWR09NB105KB
advertisement
Manufacturer No:
CWR09NB105KB
HK JDW NO:
66-CWR09NB105KB
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.001mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR09NB105KB
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    1μF
  • Depth
    2.54mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    50mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm