  • CWR11HH475JB
CWR11HH475JB
advertisement
Manufacturer No:
CWR11HH475JB
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CWR11HH475JB
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF ±5% 4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0007mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
CWR11HH475JB
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    15V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Failure Rate
    B (0.1%)
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Leakage Current
    0.0007mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm