  • CWR16JC106MCEZ/PR
CWR16JC106MCEZ/PR
advertisement
Manufacturer No:
CWR16JC106MCEZ/PR
HK JDW NO:
866-CWR16JC106MCEZ/PR
Package:
E
Datasheet:
Description:
10μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 5Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Tape & Reel E
Step5Bar-code shipping tag
CWR16JC106MCEZ/PR
  • Package / Case
    E
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    2.54mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm