  • CWR29JC225KCDC
CWR29JC225KCDC
advertisement
Manufacturer No:
CWR29JC225KCDC
HK JDW NO:
66-CWR29JC225KCDC
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
CWR29JC225KCDC
    8 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Depth
    2.54mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.7Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    1510
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    90mA
  • Height
    1.27mm
  • Length
    3.81mm