  • CWR29KK225KBEZ
CWR29KK225KBEZ
advertisement
Manufacturer No:
CWR29KK225KBEZ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR29KK225KBEZ
Package:
E
Datasheet:
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination TANTALUM 0.001mA Bulk E
Step5Bar-code shipping tag
CWR29KK225KBEZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    E
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Depth
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2010
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    120mA