  • CWR29MK156KCXA
CWR29MK156KCXA
advertisement
Manufacturer No:
CWR29MK156KCXA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-CWR29MK156KCXA
Package:
X
Datasheet:
Description:
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 190mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.006mA Bulk X
Step5Bar-code shipping tag
CWR29MK156KCXA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    2.74mm
  • Length
    6.93mm
  • Width
    5.41mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    X
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2721
  • Leakage Current
    0.006mA
  • Ripple Current
    410mA