  • CXS70-14T-C
CXS70-14T-C
advertisement
Manufacturer No:
CXS70-14T-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-CXS70-14T-C
Package:
Datasheet:
CXS70-14T-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CXS70-14T-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Lug®
  • Published
    2014
  • Feature
    With Screw
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    4-14 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    4 AWG
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Lug, Grounding
  • Stud/Tab Size
    1/4 Stud
  • Terminal Style
    Single Stud Hole
  • Length
    11.938mm
  • Length - Overall
    0.470 11.94mm
  • Width - Outer Edges
    0.500 12.70mm
  • Tab Thickness
    0.060 1.52mm
  • Diameter - Ring ID
    0.270 (6.86mm)