  • CY2X013LXI122T
CY2X013LXI122T
advertisement
Manufacturer No:
CY2X013LXI122T
HK JDW NO:
217-CY2X013LXI122T
Package:
6-CLCC
Datasheet:
CY2X013LXI122T
Description:
2.5V Oscillator, Crystal Programmable Timers CY2X013 6 Pins 122.88MHz 2.5V 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
CY2X013LXI122T Overview
A 6-CLCC box encloses the digital timer. A programmable timer is set to the frequency 122.88MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. Using the programmable timer, a voltage of 2.375V~3.6V can be supplied.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 125mA voltage. It is based on CY2X013. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 2.5V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6. Its subcategory belongs to Clock Generators.
CY2X013LXI122T Features
Operate frequency at 122.88MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
CY2X013LXI122T Applications
  • Intruder Detection
  • Building Automation
  • Clutch Actuator circuit
  • Remote Data-Logger
  • Home Automation Sensors
  • Car Door Handle circuit
  • Consumer Electronics
  • Safety and Security Platforms
  • Battery-Powered Systems
  • Power-Gating Applications
Step5Bar-code shipping tag
CY2X013LXI122T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Oscillator, Crystal
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Generators
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Depth
    3.2mm
  • Frequency
    122.88MHz
  • Frequency Stability
    55 ppm
  • Base Part Number
    CY2X013
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    125mA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    5mm