  • CY37064P44-154AC
CY37064P44-154AC
advertisement
Manufacturer No:
CY37064P44-154AC
HK JDW NO:
217-CY37064P44-154AC
Package:
TQFP
Datasheet:
CY37064P44-154AC
Description:
0.8mm PMIC 44 Pin 154MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
CY37064P44-154AC Overview
There are 64 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The product is contained in a TQFP package.It is programmed with 37 I/Os.44terminations are programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.A voltage of 5Vprovides power to the device.It belongs to the family [0].44pins are programmed on the chip.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.In this case, it is mounted by Surface Mount.A total of 44pins are provided on this board.It operates at a maximum supply voltage of 5.25V volts.The minimal supply voltage is 4.75V.It is possible to achieve a frequency of 154MHz.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.The system consists of 4 logic blocks (LABs).The status of input signals is detected by 1dedicated inputs.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
CY37064P44-154AC Features
TQFP package
37 I/Os
44 pin count
44 pins
4 logic blocks (LABs)
CY37064P44-154AC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor CY37064P44-154AC CPLDs applications.
  • Digital designs
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Preset swapping
  • I/O expansion
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Programmable polarity
  • Software-driven hardware configuration
  • State machine design
  • Page register
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
CY37064P44-154AC
    Select All
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    37
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Organization
    1 DEDICATED INPUTS, 37 I/O
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    4
  • Number of Macro Cells
    64
    1
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    154MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V