  • CY37256VP256-66BBC
CY37256VP256-66BBC
advertisement
Manufacturer No:
CY37256VP256-66BBC
HK JDW NO:
217-CY37256VP256-66BBC
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC Ultra37000? Series CY37256 66MHz 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
CY37256VP256-66BBC Overview
There are 256 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 256-LBGApackage, you will find it.There are 197 I/Os programmed in it.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical component is BOTTOM.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It belongs to the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended to mount the chip by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the Ultra37000? series.There are 256 pins on the chip.CY37256contains its related parts.For digital circuits, there are 7700gates. These devices serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Data is stored using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.Normally, it operates with a voltage of 3VV as its minimum supply voltage.There is 66MHz frequency that can be achieved.The logic block consists of 16 l logic blocks (LABs).Input signals are detected by 1dedicated inputs.
CY37256VP256-66BBC Features
256-LBGA package
197 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
16 logic blocks (LABs)
CY37256VP256-66BBC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37256VP256-66BBC CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • DDC INTERFACE
  • Address decoders
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Cross-Matrix Switch
  • Reset swapping
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • INTERRUPT SYSTEM
  • DMA control
Step5Bar-code shipping tag
CY37256VP256-66BBC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY37256
  • Pin Count
    256
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    197
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Number of Gates
    7700
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm