  • CY39C604PNF-G-JNEFE1
CY39C604PNF-G-JNEFE1
advertisement
Manufacturer No:
CY39C604PNF-G-JNEFE1
HK JDW NO:
217-CY39C604PNF-G-JNEFE1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
PMIC 30kHz~133kHz 12V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
CY39C604PNF-G-JNEFE1 Overview
The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package conserves board space. Using this LED driver, there are 1 outputs.Surface Mount is used for mounting the led light driver.The system emerges as a AC DC Offline Switcher with high efficiency.The led light driver is capable of working normally at -40°C~125°C TJ.There are considerable benefits for Lighting.Based on the frequency of 30kHz~133kHz, it operates on the basis of a pulse.In this case, there are 8 terminations.Having a voltage supply below 9V can lead to undetermined failures.There are estimated to be 5 segments.The voltage output by it is 25V.It is optimized for offering a maximum value of supply voltage of 20V.
CY39C604PNF-G-JNEFE1 Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Frequency of 30kHz~133kHz
Supply voltage of 12V
CY39C604PNF-G-JNEFE1 Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY39C604PNF-G-JNEFE1 LED Driver ICs applications.
  • General lighting
  • Down lights
  • Medical surgery lighting
  • Scanners and Handy Terminals
  • A- lamps
  • Refrigeration lighting
  • Museum lighting
  • LED headlights
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Stage Lighting and Signage
Step5Bar-code shipping tag
CY39C604PNF-G-JNEFE1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Applications
    Lighting
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Frequency
    30kHz~133kHz
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Output
    25V
  • Topology
    Flyback
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    5
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Voltage - Supply (Min)
    9V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Length
    5.05mm
  • Width
    3.9mm