  • CY7C025-55JXC
CY7C025-55JXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C025-55JXC
HK JDW NO:
217-CY7C025-55JXC
Package:
84-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY7C025-55JXC
Description:
5V V 84 Pin Memory IC CY7C025 29.3116mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C025-55JXC
  • Package / Case
    84-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    55GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY7C025
  • Pin Count
    84
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    128Kb 8K x 16
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.23mA
  • Organization
    8KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • Memory Density
    131072 bit
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    4.5V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm