  • CY7C036AV-20AC
CY7C036AV-20AC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C036AV-20AC
HK JDW NO:
217-CY7C036AV-20AC
Package:
100-LQFP
Datasheet:
CY7C036AV-20AC
Description:
3.3V V 100 Pin Memory IC CY7C036 14mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C036AV-20AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Asynchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    20GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    CY7C036
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    288Kb 16K x 18
  • Number of Ports
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.175mA
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    16KX18
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Write Cycle Time - Word, Page
    20ns
  • Standby Current-Max
    0.0005A
  • Memory Density
    294912 bit
  • Access Time (Max)
    20 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm