  • CY7C0430BV-100BGC
CY7C0430BV-100BGC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C0430BV-100BGC
HK JDW NO:
217-CY7C0430BV-100BGC
Package:
272-BGA
Datasheet:
CY7C0430BV-100BGC
Description:
Surface Mount 272 Pin Memory IC CY7C0430 1.1 Mb kb 27mm mm 600mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C0430BV-100BGC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    272-BGA
  • Number of Pins
    272
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Quad Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C0430
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Memory Size
    1.152Mb 64K x 18
  • Number of Ports
    4
  • Nominal Supply Current
    600mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Access Time
    5 ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.015A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    3.15V
  • Length
    27mm