  • CY7C057V-12AXCT
CY7C057V-12AXCT
advertisement
Manufacturer No:
CY7C057V-12AXCT
HK JDW NO:
217-CY7C057V-12AXCT
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
Surface Mount 144 Pin Memory IC CY7C057 1.1 Mb kb 385mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C057V-12AXCT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Number of Terminations
    144
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    12GHz
  • Base Part Number
    CY7C057
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    1.152Mb 32K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    385mA
  • Memory Width
    36
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    30b
  • Density
    1.1 Mb
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    36b
  • Height Seated (Max)
    1.6mm