  • CY7C057V-15BBXC
CY7C057V-15BBXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C057V-15BBXC
HK JDW NO:
217-CY7C057V-15BBXC
Package:
172-LFBGA
Datasheet:
Description:
Surface Mount 172 Pin Memory IC CY7C057 1.1 Mb kb 15mm mm 360mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C057V-15BBXC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    172-LFBGA
  • Number of Pins
    172
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    172
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AUTOMATIC POWER-DOWN
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C057
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    1.152Mb 32K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    360mA
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    30b
  • Density
    1.1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.00005A
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    15mm