  • CY7C0832AV-133AXC
CY7C0832AV-133AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C0832AV-133AXC
HK JDW NO:
699-CY7C0832AV-133AXC
Package:
120-LQFP
Datasheet:
CY7C0832AV-133AXC
Description:
120 Pin Memory IC 14mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C0832AV-133AXC
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Number of Terminations
    120
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    120
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G120
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    4.5Mb 256K x 18
  • Clock Frequency
    133MHz
    Parallel
  • Organization
    256KX18
  • Memory Width
    18
  • Memory Density
    4718592 bit
  • Access Time (Max)
    4 ns
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm