  • CY7C0851AV-133AXC
CY7C0851AV-133AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C0851AV-133AXC
HK JDW NO:
217-CY7C0851AV-133AXC
Package:
176-LQFP
Datasheet:
CY7C0851AV-133AXC
Description:
Surface Mount 176 Pin Memory IC CY7C0851 2 Mb kb 300mA mA 36b b
Quantity:
In Stock : 126
Step5Bar-code shipping tag
CY7C0851AV-133AXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY7C0851
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    2Mb 64K x 36
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    300mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Access Time
    4.4 ns
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    64KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    32b
  • Density
    2 Mb
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm