  • CY7C0852V-133AXC
CY7C0852V-133AXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C0852V-133AXC
HK JDW NO:
217-CY7C0852V-133AXC
Package:
176-LQFP
Datasheet:
CY7C0852V-133AXC
Description:
176 Pin Memory IC CY7C0852 24mm mm
Quantity:
In Stock : 76
Step5Bar-code shipping tag
CY7C0852V-133AXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    176
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    SRAM - Dual Port, Synchronous
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    CY7C0852
  • Pin Count
    176
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G176
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    4.5Mb 128K x 36
  • Memory Type
    Volatile
  • Clock Frequency
    133MHz
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    128KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    4718592 bit
  • Access Time (Max)
    4.4 ns
  • Length
    24mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    24mm