  • CY7C1019CV33-12VC
CY7C1019CV33-12VC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1019CV33-12VC
HK JDW NO:
217-CY7C1019CV33-12VC
Package:
32-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY7C1019CV33-12VC
Description:
3.3V V 32 Pin Memory IC CY7C1019 20.955mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1019CV33-12VC
  • Package / Case
    32-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    12GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1019
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Memory Size
    1Mb 128K x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.075mA
    Parallel
  • Organization
    128KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Standby Current-Max
    0.005A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    12 ns
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    20.955mm
  • Height Seated (Max)
    3.7592mm
  • Width
    10.16mm