  • CY7C1021DV33-10VXI
CY7C1021DV33-10VXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1021DV33-10VXI
HK JDW NO:
217-CY7C1021DV33-10VXI
Package:
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount 44 Pin Memory IC CY7C1021 1 Mb kb 28.575mm mm 60mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 11800
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1021DV33-10VXI
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1021
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    1Mb 64K x 16
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1 Mb
  • Standby Current-Max
    0.003A
  • Max Frequency
    100MHz
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Length
    28.575mm
  • Height Seated (Max)
    3.7592mm