  • CY7C1041CV33-12ZC
CY7C1041CV33-12ZC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1041CV33-12ZC
HK JDW NO:
217-CY7C1041CV33-12ZC
Package:
44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
CY7C1041CV33-12ZC
Description:
Surface Mount 44 Pin Memory IC CY7C1041 4 Mb kb 85mA mA 16b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1041CV33-12ZC
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    12GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1041
  • Pin Count
    44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 256K x 16
  • Nominal Supply Current
    85mA
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    12ns
  • Address Bus Width
    18b
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    44-TSOP (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V