  • CY7C1049CV33-15VXET
CY7C1049CV33-15VXET
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1049CV33-15VXET
HK JDW NO:
217-CY7C1049CV33-15VXET
Package:
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description:
Surface Mount Memory IC CY7C1049 4 Mb kb 23.495mm mm 95mA mA 8b b
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1049CV33-15VXET
  • Base Part Number
    CY7C1049
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    4Mb 512K x 8
  • Nominal Supply Current
    95mA
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Address Bus Width
    19b
  • Word Size
    8b
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Height Seated (Max)
    3.7592mm
  • Length
    23.495mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
  • Number of Pins
    36
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V