  • CY7C1061AV33-10BAC
CY7C1061AV33-10BAC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1061AV33-10BAC
HK JDW NO:
217-CY7C1061AV33-10BAC
Package:
60-TFBGA
Description:
3.3V V 60 Pin Memory IC CY7C1061 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1061AV33-10BAC
  • Package / Case
    60-TFBGA
  • Number of Pins
    60
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    60
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C1061
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 1M x 16
  • Memory Type
    Volatile
  • Supply Current-Max
    0.275mA
    Parallel
  • Organization
    1MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Standby Current-Max
    0.05A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Access Time (Max)
    10 ns
  • Standby Voltage-Min
    3V
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    8mm