  • CY7C1061DV33-10BVJXI
CY7C1061DV33-10BVJXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C1061DV33-10BVJXI
HK JDW NO:
217-CY7C1061DV33-10BVJXI
Package:
48-VFBGA
Description:
Surface Mount 48 Pin Memory IC CY7C1061 16 Mb kb 9.5mm mm 175mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 8147
Step5Bar-code shipping tag
CY7C1061DV33-10BVJXI
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    CY7C1061
  • Pin Count
    48
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 1M x 16
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    175mA
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    10ns
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.025A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Output Enable
    YES
  • Reverse Pinout
    NO
  • Length
    9.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA